Sealey SCW4125SP 125mm Castor Wheel with Swivel Plate
1 Hour time slot
Quote Ref: @89986
Product ID: sealey_SCW4125SP
Barcode: 5054511759181
6 people have bought this item!
Heavy-duty swivel plate castor. Non-marking polyamide wheel.
  • Heavy-duty swivel plate castor.
  • Non-marking polyamide wheel.
  • Load Capacity: 250kg.
  • Tread Width: 40mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW4125SP
Technical Specifications
  • Model No SCW4125SP
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 250kg
  • Nett Weight: 0.89kg
  • Offset Size: 40mm
  • Overall Height: 155mm
  • Plate Hole Centre: 80/77 x 60mm
  • Plate Hole Diameter: 9mm
  • Plate Size: 105 x 85mm
  • Tread Width: 40mm
  • Wheel Diameter: 125mm