Sealey SUPERBOOST140 12/24V Starter/Charger 140/21A 230V
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @24483
Product ID: sealey_SUPERBOOST140
Barcode: 5024209213776
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Combination unit capable of both charging batteries and providing boost power to help start vehicles with flat batteries. Features easy-to-read ammeter and illuminated power switch. Dual output (12 and 24V) and circuitry is protected by a panel mounted fuse. Suitable for fleet operators running cars and van derivatives. Built-in polarity protection.
  • Max. Charge: 21A(14A EN).
  • Max. Start: 140A(110A EN).
  • 12/24V Output.
  • Battery Range: 15-240Ah.
  • Easy-to-read ammeter and illuminated power switch.
  • Built-in polarity protection.
  • Model No. SUPERBOOST140
Technical Specifications
  • Model No SUPERBOOST140
  • Brand: Sealey
  • Cable & Clamp Length: 2m
  • Nett Weight: 7kg
  • Output: 12/24V
  • Output Charge Peak(EN): 21A(14A)
  • Output Start Peak(EN): 140A(110A)
  • Battery Range: 15-240Ah
  • Input Charge: 2.7A
  • Input Start: 11A
  • Charging Rates: 3
  • Supply: 230V
  • Polarity Protection: Fuse (1x50A)
  • Fuse: 120/802309 (Pack of 20)
Weight: 10.039999999999999kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 1
Barcode: 5024209213776
Model Number: SUPERBOOST140
Instructions for the Sealey SUPERBOOST140 12/24V Starter/Charger 140/21A 230V
Parts Diagram(s) for the Sealey SUPERBOOST140 12/24V Starter/Charger 140/21A 230V