Sealey SUPERBOOST200 12/24V Starter/Charger 200/45A 230V
Order now for delivery on
Thu 14th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @24480
Product ID: sealey_SUPERBOOST200
Barcode: 5054511367232
Available at checkout!
Combination unit capable of both charging batteries and providing boost power to help start vehicles with flat batteries. Features easy-to-read ammeter and illuminated power switch. Dual output (12 and 24V) and circuitry is protected by a panel mounted fuse. Suitable for heavier garage use for engines up to 3L capacity. Built-in polarity protection.
  • Max. Charge: 45A(30A EN).
  • Max. Start: 200A(210A EN).
  • 12/24V Output.
  • Battery Range: 30-500Ah.
  • Easy-to-read ammeter and illuminated power switch.
  • Suitable for heavier garage use for engines up to 3L capacity.
  • Built-in polarity protection.
  • Model No. SUPERBOOST200
Technical Specifications
  • Model No SUPERBOOST200
  • Brand: Sealey
  • Cable & Clamp Length: 2m
  • Nett Weight: 9.50kg
  • Output: 12/24V
  • Output Charge Peak(EN): 45A(30A)
  • Output Start Peak(EN): 200A(210A)
  • Battery Range: 30-500Ah
  • Input Charge: 5.4A
  • Input Start: 19.5A
  • Charging Rates: 3
  • Supply: 230V -16A Supply
  • Polarity Protection: Fuse (1 x 110A)
Weight: 12.3kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 1
Barcode: 5054511367232
Model Number: SUPERBOOST200
Instructions for the Sealey SUPERBOOST200 12/24V Starter/Charger 200/45A 230V
Parts Diagram(s) for the Sealey SUPERBOOST200 12/24V Starter/Charger 200/45A 230V