Sealey SUPERBOOST150D 6/12V Automatic Battery Charger & Maintainer 150A Starter/15A
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @117849
Product ID: sealey_SUPERBOOST150D
Barcode: 5054630248108
Available at checkout!
Automatic battery charger and starter, designed for charging, maintaining and boosting a variety of AGM (stop/start), GEL, lead acid and lithium LiFePO4 batteries up to 300Ah. Intuitive digital display and 150A peak engine start function, makes this unit ideal for every workshop. Features overcharge, short circuit and reverse polarity protection. Dedicated charging programs for AGM, GEL and conventional lead acid batteries with fully automated charging algorithms. Fast charge program for larger batteries. Automatic boost/engine start function once 12V mode is selected and battery voltage is over 4V. Portable design with carry handle and cable management system which allows the clips to be stored neatly away when not in use.
  • Intuitive digital display and 150A peak engine start function, makes this unit ideal for every workshop.
  • Features overcharge, short circuit and reverse polarity protection.
  • Fast charge program for larger batteries.
  • Automatic boost/engine start function once 12V mode is selected and battery voltage is over 4V.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SUPERBOOST150D
Technical Specifications
  • Model No SUPERBOOST150D
  • Brand: Sealey
  • Cable & Clamp Length: 1.2m
  • Nett Weight: 4.43Kg
  • Supply: 230V
  • Output Charge: 6V - 2A, 12V - 2A(L)/15A(H) (15A LiFePO4)
  • Start Current: 2V - 75A (5s on 180s off)
  • Peak Current: 150A
  • Battery Range: 30-300Ah
  • Cable & Clamp Length: 1.2m
  • Insulation Class: IP20
  • Weight: 4.43kg
Weight: 4.9kg
Warranty: 2 years
Case Quantity: 0
Barcode: 5054630248108
Model Number: SUPERBOOST150D
Instructions for the Sealey SUPERBOOST150D 6/12V Automatic Battery Charger & Maintainer 150A Starter/15A
Parts Diagram(s) for the Sealey SUPERBOOST150D 6/12V Automatic Battery Charger & Maintainer 150A Starter/15A