V-TUF tufJET1 PROFESSIONAL ELECTRIC PRESSURE WASHER - 110V - 100 BAR - 8L/MIN - TUFJET1-110V
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
Quote Ref: @116842
Product ID: TUFJET1_110V
Barcode: 0609832723981
Related Products: See all related products
Manufacturer: V-TUF
Warranty: Click here for info
Warranty Promise
  • The warranty period commences from the purchase date.
Returns:
  • Goods wrongly supplied, will be collected within 48 hours of notification. Free of charge.
Replacements
Repairs:
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
10 people have bought this item!
  • Environmentally Friendly and Sustainable product - ECOfectiv
  • 100 BAR Max Pressure, 8L/MIN
  • 110V 50Hz Single Phase Air Cooled Motor
  • Professional Pressure Washer - Lasts 5 X longer than a Domestic product
  • Robust Metal Frame
  • Brass Pump Head - Accessible, Serviceable & Spare Parts Available
  • tufGUN Soft Grip Trigger - 500 mm Stainless Lance with Chemical Applicator
  • 10M Quick Release Washflex Hose - Heavy Duty DuraKLIX MSQ Couplings
  • Product Dimensions 230 X 450 x 320mm
  • Weight 15kg (excluding accessories)
  • Made In The EU
OPTIONAL ACCESSORY: M18 COMPLETE BODY, CAP. 'O' RING - T4.019
OPTIONAL ACCESSORY: FOAM INJECTOR SPARE - CHEM TAIL KIT (FIXED DOSE) - ARS002:
OPTIONAL ACCESSORY: 10m 1w 3/8 BLACK V-TUF HOSE M22F x M22F Cuffs:
  • Heavy duty high pressure hose
  • V-TUF M22 Female screw release ends
  • Easily add extra extension hoses - without tools
  • Super flexible rubber outer
  • 150°C Max temperature rating