Draper DX12DC4ABC DXPULSE 12V Brushless Combi Drill Kit, 2 x 4.0Ah Batteries, 1 x Fast Charger - Code: 27885 - Pack Qty 1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @140236
Product ID: draper_27885
Barcode: 5059482108518
Related Products: See all related products
Manufacturer: Draper
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
This cordless combi drill is part of the DXPULSE 12V Interchange Series and offers three functions: drilling, screwdriving, and hammer drilling. The brushless motor enhances efficiency, offering more power and a longer battery life. It features a 10mm metal keyless chuck, 21+3 torque settings, forward/reverse, a 2-speed gearbox, a variable speed trigger, and an LED worklight. Its compact design makes it ideal for use in tight spaces. Weighing less than 1 kg, it is easy to use, and the soft grip handle ensures comfort during extended use. It is powered by a 12V lithium-ion battery, and there is an LED battery level indicator. Comes complete with 2 x 4.0Ah batteries and 1 x fast charger, a range of screwdriver bits, bit holder and HSS drill bit in a sturdy plastic storage case
DXPULSE 12V Brushless Combi Drill Kit, 2 x 4.0Ah Batteries, 1 x Fast Charger
Power: 12V DXPULSE
Batteries per item: 2 x 4.0Ah Li-ion
Charger type: 1 x 4.0A
Chuck: 10mm/keyless
Max torque: 40Nm
Torque settings: 21+3
Drilling capacity: Masonry 8mm, steel 10mm, wood 25mm