Draper DX12VLI2H DXPULSE 12V 2.0Ah Li-ion Battery - Code: 27370 - Pack Qty 1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
Quote Ref: @140227
Product ID: draper_27370
Barcode: 5059482107856
Part of the DXPULSE 12V Interchange Series, this Li-ion battery is designed to power tools and equipment in the DX range. Compatible with DX12 Battery Charger (Stock No. 70326) and Fast Battery Charger (Stock No. 27376), both of which are sold separately.
DXPULSE 12V 2.0Ah Li-ion Battery
Power: 12V DXPULSE
Charge time: 70mins (2.0A), 35mins (4.0A)