Draper DX12VRWK(UK) DXPULSE 12V Brushless Ratchet Wrench Kit, 1/2" Sq. Dr., 2 x 2.0Ah Batteries, 1 x Charger - Code: 29542 - Pack Qty 1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @140243
Product ID: draper_29542
Barcode: 5059482111365
This ratchet wrench is part of the DXPULSE 12V Interchange Series. The brushless motor enhances efficiency, offering more power and a longer battery life. It features forward/reverse, variable speed trigger, and an LED worklight. Its compact design makes it ideal for use in tight spaces. It is easy to use and the soft grip handle ensures comfort during extended use. It is powered by a 12V lithium-ion battery, and there is an LED battery level indicator. Comes complete with 2 x 2.0Ah batteries, 1 x charger and a 3/8"" Sq. Dr. adaptor in a sturdy plastic storage case.
DXPULSE 12V Brushless Ratchet Wrench Kit, 1/2" Sq. Dr., 2 x 2.0Ah Batteries, 1 x Charger
Power: 12V DXPULSE
Batteries per item: 2 x 2.0Ah Li-ion
Charger type: 1 x 2.0A
Drive: 1/2"" Sq. Dr. (13mm)
Max torque: 80Nm