Red Arrow Comet LED Floodlight 100W 6500K - CMT100-65
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 3pm))
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @138964
Product ID: CMT10065
Related Products: See all related products
Manufacturer: Red Arrow Trading
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
6 people have bought this item!
Technical Data
  • Product Code: CMT100-65
  • Wattage: 100W
  • Lumen Output: 10000lm
  • Efficacy: 100 lm/W
  • Energy class: F
  • Colour Appearance (CCT): 6500K
  • Frequency: 50/60Hz
  • Colour Rendition (CRI): Ra >80
  • Driver Type: Fixed Output
  • Colour Finish: Black RAL9017
  • Warranty: 3 Years
Performance
  • Voltage: 220-240V
  • IP Rating: IP65
  • IK Rating: IK07
  • LED Life Expectancy: L70B50 50,000 Hours
  • Power Factor: >0.9
  • Working Temperature: -30°C to 45°C
  • Beam Angle: 110°
  • Electrical Class: Class I
  • Approval: UKCA CE
Physical Characteristics
  • Material (Body/Housing): Aluminium
  • Material (Diffuser/Cover): Glass
  • Dimensions (mm): L: 290 x W: 251 x D: 37 mm
  • Net Weight (KG): 1.445 kg
  • Box Dimensions (mm): L: 300 x W: 45 x D: 218 mm
  • Box Gross Weight (KG): 1.6 kg
  • Units/Outer Carton: 4
  • Outer Carton Barcode: 15055807629829
  • Outer Carton Dimensions (mm): L: 325 x W: 200 x D: 245 mm