SIP TEMPEST PP960/210 Honda GX Pressure Washer - Code 08948
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @112565
Product ID: sip_08948
Barcode: 5012713089482
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
3045psi (210bar) max. pressure and 960ltr/hr flow rate Powerful HONDA™ GX340 340cc EURO V petrol engine Heavy-duty brass-headed COMET crankshaft pump for increased durability Space-saving folding design for simple movement and storage Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain Low oil protection helps to prevent engine damage 10mtr heavy-duty rubber hose and dual lance with swivel connection Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK Water sucking capability up to 2mtr* Ideal for farming or contractor use HONDA™ 3 Year Engine Warranty
*Low pressure priming necessary.
Technical Information
ITEM NO. 08948
Engine Type: HONDA GX340 340cc EURO V
Pump Type: COMET Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 3045psi (210bar)
Water Flow Rate: 960ltr/hr
Hose Length: 10mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: up to 2mtr
Net Weight: 69.35kg
Gross Weight: 73.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)