Sealey SCW3100SPL 100mm Castor Wheel with Swivel Plate & Total Lock
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @89968
Product ID: sealey_SCW3100SPL
Barcode: 5054511762884
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
  • Extra-heavy-duty castor.
  • Non-marking polyamide/elastic wheel.
  • Load Capacity: 160kg.
  • Tread Width: 34mm.
  • 2 Year guarantee*.
  • Model No. SCW3100SPL
Technical Specifications
  • Model No SCW3100SPL
  • Brand: Sealey
  • Castor Type: Swivel with Total Lock System
  • Fixing Type: Plate
  • Load Capacity: 160kg
  • Nett Weight: 1.04kg
  • Offset Size: 41mm
  • Overall Height: 128mm
  • Plate Hole Centre: 80/77 x 60mm
  • Plate Hole Diameter: 9mm
  • Plate Size: 105 x 85mm
  • Tread Width: 34mm
  • Wheel Diameter: 100mm