SIP TEMPEST PP570/150WM Kohler Pressure Washer - Code 08442
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
Quote Ref: @112547
Product ID: sip_08442
Barcode: 5012713084425
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
11 people have bought this item!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2175psi (150bar) max. pressure and 570ltr/hr flow rate Heavy-duty KOHLER® 207cc (7hp) EURO V petrol engine Heavy-duty brass-headed Axial plunger pump for increased durability Unique Quad Clean® heavy-duty cyclonic air cleaner system forces large particles of contaminants out the engine to help extend washer life Space-saving folding design for simple movement and storage Extra-large tyres for easy movement over uneven terrain 8mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK Ideal for farming or contractor use KOHLER® 3 Year Engine Warranty
Technical Information
ITEM NO. 08442
Engine Type: KOHLER 7hp (207cc) EURO V
Pump Type: SIP Axial
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2175psi (150bar)
Water Flow Rate: 570ltr/hr
Hose Length: 8mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: No
Net Weight: 36.10kg
Gross Weight: 38.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)