SIP TEMPEST PP660/165 Honda GX Pressure Washer - Code 08946
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @112563
Product ID: sip_08946
Barcode: 5012713089468
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2393psi (165bar) max. pressure and 660ltr/hr flow rate Powerful HONDA™ GX160 163cc EURO V petrol engine Heavy-duty brass-headed COMET Axial pump for increased durability Space-saving folding design for simple movement and storage Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain Low oil protection helps to prevent engine damage 8mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK Water sucking capability up to 2mtr* Ideal for farming or contractor use HONDA™ 3 Year Engine Warranty
*Low pressure priming necessary.
Technical Information
ITEM NO. 08946
Engine Type: HONDA GX160 196cc EURO V
Pump Type: COMET Axial
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2393psi (165bar)
Water Flow Rate: 660ltr/hr
Hose Length: 8mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: up to 2mtr
Net Weight: 36.10kg
Gross Weight: 38.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)