SIP TEMPEST PP660/165WM Kohler Pressure Washer - Code 08446
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @112548
Product ID: sip_08446
Barcode: 5012713084463
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
8 people have bought this item!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2393psi (165bar) max. pressure and 660ltr/hr flow rate Heavy-duty KOHLER® 207cc (7hp) EURO V petrol engine Heavy-duty brass-headed Axial plunger pump for increased durability Unique Quad Clean® heavy-duty cyclonic air cleaner system forces large particles of contaminants out the engine to help extend washer life Space-saving folding design for simple movement and storage Extra-large tyres for easy movement over uneven terrain 8mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK Water sucking capability up to 2mtr* Ideal for farming or contractor use KOHLER® 3 Year Engine Warranty
*Low pressure priming necessary.
Technical Information
ITEM NO. 08446
Engine Type: KOHLER 7hp (207cc) EURO V
Pump Type: SIP Axial
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2393psi (165bar)
Water Flow Rate: 660ltr/hr
Hose Length: 10mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: up to 2mtr
Net Weight: 38.00kg
Gross Weight: 40.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)