SIP TEMPEST TP650/175 Petrol Pressure Washer - Code 08923
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @112558
Product ID: sip_08923
Barcode: 5012713089239
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2540psi (175bar) max. pressure and 650ltr/hr flow rate Powerful 6.5hp (4.8kW) EURO V petrol engine for performance Heavy-duty brass-headed Axial pump for increased durability Interchangeable spray nozzles; simply select the right nozzle for the job from the integrated storage rack and hose hanger Space-saving folding design for simple movement and storage Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain Low oil protection helps to prevent engine damage 8mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance Ideal for farming or contractor use
Technical Information
ITEM NO. 08923
Engine Type: 6.5hp (4.8kW) EURO V
Pump Type: SIP Axial
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2540psi (175bar)
Water Flow Rate: 650ltr/hr
Hose Length: 8mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: No
Net Weight: 44.65kg
Gross Weight: 47.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 480(H) x 700(W) x 400mm(D)