SIP TEMPEST TPHGP760/190 Honda GP Pressure Washer - Code 08643
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @112550
Product ID: sip_08643
Barcode: 5012713086436
Available at checkout!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2760psi (190bar) max. pressure and 756ltr/hr flow rate Powerful HONDA™ GP200 196cc EURO V petrol engine Heavy-duty brass-headed COMET crankshaft pump for increased durability Space-saving folding design for simple movement and storage Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain Low oil protection helps to prevent engine damage 10mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK Ideal for farming or contractor use HONDA™ 2 Year Engine Warranty
Technical Information
ITEM NO. 08643
Engine Type: HONDA GP200 196cc EURO V
Pump Type: SIP Crankshaft
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2760psi (190bar)
Water Flow Rate: 756ltr/hr
Hose Length: 10mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: No
Net Weight: 35.15kg
Gross Weight: 37.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)