SIP TEMPEST TPHGP660/165 Honda GP Pressure Washer - Code 08646
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @112551
Product ID: sip_08646
Barcode: 5012713086467
Available at checkout!
11 people have bought this item!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2393psi (165bar) max. pressure and 660ltr/hr flow rate Powerful HONDA™ GP200 196cc EURO V petrol engine Heavy-duty brass-headed COMET Axial pump for increased durability Space-saving folding design for simple movement and storage Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain Low oil protection helps to prevent engine damage 8mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK Water sucking capability up to 2mtr* Ideal for farming or contractor use HONDA™ 2 Year Engine Warranty
*Low pressure priming necessary.
Technical Information
ITEM NO. 08646
Engine Type: HONDA GP200 196cc EURO V
Pump Type: COMET Axial
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2393psi (165bar)
Water Flow Rate: 660ltr/hr
Hose Length: 10mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: up to 2mtr
Net Weight: 40.85kg
Gross Weight: 43.00kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)