SIP TEMPEST TPHGP570/150 Honda GP Pressure Washer - Code 08642
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @112549
Product ID: sip_08642
Barcode: 5012713086429
Related Products: See all related products
Manufacturer: SIP Industrial
Warranty: Click here for info
2 year warranty on all products, terms apply. See below link for more information on SIP warranties.
SIP Warranty Information
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Browse for more quality equipment from SIP Industrial.
2175psi (150bar) max. pressure and 570ltr/hr flow rate Powerful HONDA™ GP160 163cc EURO V petrol engine Heavy-duty brass-headed COMET Axial pump for increased durability Space-saving folding design for simple movement and storage Large pneumatic tyres for easy movement over uneven terrain Low oil protection helps to prevent engine damage 8mtr heavy-duty rubber hose and heavy-duty lance Assembled and thoroughly tested by SIP in the UK Ideal for farming or contractor use HONDA™ 2 Year Engine Warranty
Technical Information
ITEM NO. 08642
Engine Type: HONDA GP160 163cc EURO V
Pump Type: COMET Axial
Turbo Pressure: None
Max. Pressure: 2175psi (150bar)
Water Flow Rate: 570ltr/hr
Hose Length: 8mtr
Detergent Tank: No
Sucks Water: No
Net Weight: 28.98kg
Gross Weight: 30.50kg
Product Dimensions:
Packaged Dimensions: 630(H) x 800(W) x 1200mm(D)