Clarke CPF18B100 18" High Velocity Pedestal Fan - Code 3231535
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @84121
Product ID: clarke_3231535
Barcode: 5016086246534
Related Products: See all related products
Manufacturer: Clarke
Warranty: Click here for info
Standard 1 year warranty on all products. See here for more extensive information.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
54 people have bought this item!
  • Mains operated - 100 Watt, 230V
  • 18" (457mm) fan diameter
  • 3 speed - variable control
  • Robust tilt stand adjustable for direction of air flow
  • Telescopic pedestal stand allows height adjustable from 1125mm to 1245mm
  • Durable steel construction with aluminium pedestal
  • Dimensions (LxWxH): 450 x 557 x 1245 mm. Weight 8.85kg