| Max. Material length: | 2,438mm (8ft.) |
| Product Dimensions (assembled): | 11mm x 2800mm x 182mm |
| Packaging Dimensions: | 92mm x 1526mm x 225mm |
| Product Weight: | 4.7kg |
| Packaged Weight: | 7.3kg |
| 2x 1,400mm Track Sections |
| 2x Self-Aligning Track Connector Bars (Pat Pending) |
| 2x Improved Track Clamps |
| 3mm Hex Key |
| Carry Bag (1430mm) |