Flex L 1506 VR 230/CEE-UK - 1200 watt angle grinder 230v, 125 mm - 406597
This is now a "Discontinued Product"
(Item No Longer Available - No Direct Replacement)
Discontinued! This item has been discontinued.
Quote Ref: @126531
Product ID: Flex_406597
Barcode: 4030293172661
Manufacturer: Flex
Warranty: Click here for info
2 year manufacturer’s warranty
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Advantages
  • Highly efficient and resilient motor for more power output
  • Restart protection after power interruption
  • Tool-free adjustment of safety guard
  • Spindle lock
  • This machine is also available in 110 V
Power consumption 1200 W
Power output 700 W
Voltage 230 V
Frequency 50/60 Hz
Max. disc diameter 125 mm
No-load speed 2200 - 6800 rpm
Angle grinder material M14
Cable length 4.0 m
Dimensions WxLxH 305 x 73 x 120 mm