Hitachi DH36DBL/JE 36V Cordless SDS-Plus Hammer Drill Brushless (2 x 2.6Ah Batteries)
Available (Estimated Delivery Time 2-3 Working Days)
Nationwide Delivery
Order now for delivery on
Tue 19th May 2026
Quote Ref: @78902
Product ID: dh36dbl_je
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
FEATURES:
  • Impact energy 3.3 Joules
  • 28mm drilling capacity in concrete
  • Reactive Force Control (RFC) system reduces risk of injury from tool overload
  • Constant speed control
  • Over current protection
  • 3 mode action: rotary drilling, hammer drilling or chiseling
  • Built-in LED light
  • Remaining battery indicator
PRODUCT SPECIFICATION
  • Barcode: 4966376252787
  • Capacity Concrete: 28mm, Wood: 32mm, Steel: 13mm
  • Charge Time: 75 minutes
  • Impact Energy: 3.3 Joules
  • Impact Rate: 0-4300/min
  • No-Load Speed: 0-1100/min
  • Overall Length: 390mm