Product ID: hyun_HYM460SPE
Related Products: See all related products
Manufacturer: Hyundai
Warranty: 3 year warranty
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
364.60 2026-06-13Rating: 4.9/5 based on 21 review(s).
With tool-free assembly, you can be up and running in minutes.
The cutting width of 460mm/18” it is ideal for all sizes of lawn. The cutting height can be easily adjusted to six different positions with a single height adjusting lever from 25mm to 75mm giving you in complete control over the cut of your lawn.
This is the lightest push button electric start mower we have available.
The fully enclosed drive belt can be accessed through a new removable maintenance cover.
The mower comes with a mulching plug and side discharge chute.
Covered by a Hyundai 3 year platinum warranty.
| Gross Weight (kg) | 42.70 |
| Model | HYM460SPE |
| Engine Model | IC140VE OHV Air-cooled Euro ll 4-stroke electric start. |
| Power Method | Petrol |
| Engine Size | 139cc |
| Drive | Self propelled |
| Starting System | Recoil and electric |
| Cutting Height | 25mm to 75mm (6 heights) |
| Cutting Width | 460mm |