Hyundai HYM510SP Petrol Lawnmower Self Propelled 51cm Cut (inc free SAE30 Lawnmower Oil)
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @81131
Product ID: hyun_HYM510SP
Related Products: See all related products
Manufacturer: Hyundai
Warranty: 3 year warranty
Warranty & Replacements
3 YEAR WARRANTY for all portable power products except:
2 YEAR WARRANTY for Air Compressors, Welders, Robotic Lawnmowers
1 YEAR WARRANTY on all 3000rpm air-cooled diesel products, maximum 1000h.
To see full Hyundai warranty information click here
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
95 people have bought this item!
Hyundai HYM510SP Petrol Lawnmower Self Propelled 51cm Cut (inc free SAE30 Lawnmower Oil) - 4 in 1 Mower, 51", 196cc, c/w Central Height Adjustment 25mm-85mm, 8" Front and 11" Rear Wheels, inc hose connector + 70 Litre Grass Catcher
Includes 600ml bottle of SAE30 Lawnmower Oil Free of Charge (recommended for this mower)
  • 3.6kW Hyundai OHV 4-stroke 196cc engine, providing easy starting with low fuel consumption.
  • Rear wheel drive, 510mm cutting width ideal for small to medium sized lawns.
  • Single lever central height adjuster - six cutting heights 25mm to 75mm.
    Rear Discharge, Collect and Mulching options
  • Easy to remove, spacious 70 litre grass collector minimises time spent emptying cuttings.
  • Foldable handles for compact storage.
  • Full UK spares backup to maintain your machine for years to come.
  • Covered by Hyundai 3 year platinum warranty
The cutting width of 51cm, it is ideal for medium to large size lawns and gardens. The cutting height can be adjusted to six positions with a single height adjusting lever, ranging from 25mm to 75mm.
Gross Weight (kg) 42.15
Model HYM510SP
Engine Model IC175V
Power Method Petrol
Engine Size 196.00
Drive Self propelled
Starting System Recoil
Cutting Height 25mm to 75mm (6 heights)
Cutting Width 510mm