Hyundai HYW4000P 4000psi 420cc 14Hp 275 Bar Petrol Pressure Washer inc Snow Foam Lance, 15m Quick Release High Pressure Hose, Quick Release Turbo Nozzles
No Stock
Quote Ref: @63421
Product ID: hyun_hyw4000p
Barcode: 0610696780225
Related Products: See all related products
Available at checkout!
123 people have bought this item!
Hyundai HYW4000P 4000psi 420cc 14Hp 275 Bar Petrol Pressure Washer inc Snow Foam Lance, 15m Quick Release High Pressure Hose, Quick Release Turbo Nozzles (AR Triplex Pump, Brass Head, Ceramic Pistons)
The HYW4000P is a new and extremely rugged petrol pressure washer, made by Hyundai and now comes with a snow foam lance as a free extra. It has a powerful 14.0hp IC420 Hyundai engine, which helps to drive 15 litres of water per minute through the professionally classified Italian-made AR pump. Made by Annovi Reverberi, the pump has a powerful flow rate which helps to deliver a maximum output of nearly 4000psi, meaning that the washer has an extremely high quality clean and finish. Will draw from a barrel.
The dimensions on the HYW4000P are below:
L : 29” (74mm)
W : 27” (69mm)
H : 42” (107mm)
As well as the standard 4-piece nozzle set, the pressure washer also comes with a turbo nozzle, rated to a maximum of 4000psi. This is a very effective tool for improving cleaning efficiency and helps to drive even more pressure from the end of the lance, and shorten the time it takes to clean by as much as 25%.
Engine Type HY420 - 14hp / 10.4kW
Engine Size 420cc
Pump Triplex Italian A.R.
Max Pressure (bar) 4000psi
Flow Rate 15L/min
Hyundai 4-Stroke Engine Yes
Brass Pump Head Yes
Italian A.R. Pump Yes
Built In Detergent Tank No
Weight 63kg
Brand: Hyundai
Identifier: hyw4000p
5/5
May I thank Sitebox for another excellent product which arrived when they said it would .
By on Wed 12th March 2025
5/5
By on Sun 3rd October 2021
Good service fast delivery and the pressure washer works well thank you
By on Wed 16th January 2019
Great service excellent product.
By on Wed 24th October 2018
Awesome pressure washer and quick turnaround by Sitebox. Had to upgrade to 19mm hosepipe to get sufficient flow
By on Mon 5th February 2018
By on Fri 15th December 2017
Great service and can normally deliver items within a couple of working days.
By on Fri 20th October 2017
Hyundai hyw4000psi Cheapest on the market for sure Next day delivered! Highly recommended Jet wash fantastic power !
By on Tue 8th November 2016
Going from a domestic Jet Wash to this is a Dream, So powerful and easy to use.
By on Thu 22nd September 2016