JCB CH75100P 100mm 4inch Heavy Duty Petrol Wood Chipper 7.5Hp 224cc 4-Stroke - JCB-CH75100P
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @125553
Product ID: JCBCH75100P
Barcode: 5059608313079
Related Products: See all related products
Manufacturer: JCB Tools
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
51 people have bought this item!
JCB 100mm 4inch Heavy Duty Petrol Wood Chipper 7.5Hp 224cc 4-Stroke - JCB-CH75100P
The JCB-CH75100P petrol wood chipper is built with high quality robust materials to cope with chipping of logs up to 100 mm / 4 inches in diameter. With an ATV tow mount, this is ideal for anyone managing woodland or shrub on estates, farms, construction sites, roadways, pathways or general large garden tidy up. (Note, this is not road towable).
The JCB-CH75100P comes with a 3 year domestic and 1 year commercial warranty, subject to terms.
Key Features
  • Heavy-duty Chipping Capacity - Built to process tough materials up to 100mm / 4” in diameter
  • 360° Rotating Chute - Directs chippings into a wheelbarrow/trailer or into a neat pile
  • 368mm / 14.5” Pneumatic Wheels and Built-in Off Road Tow Bar - Built to be transported between worksites through even the most rugged terrain -  for off-road use only
Specifications
Model JCB-CH75100P
Start Method Recoil
Drive Type Belt Drive
Chipping Capacity (mm) 100
Feed Hopper Opening Size (mm) 450 x 378
Infeed Throat Opening Size (mm) 148 x 223
Disc Size (mm) (Diameter / Thickness) 350
Knives Twin Reversible Blades
Features Emergency Stop Button Emergency bar
Engine Model JCB-E225P
Engine Type 4 Stroke OHV Single Cylinder
Engine Size (cc) 224
Max Engine Output (hp) 7.5
Disc Speed (RPM) 2800
Fuel Petrol
Fuel Capacity (L) 3.6
Engine Oil SAE 30 or 15W40
Engine Oil Capacity (ml) 600
Gross Weight (kg) 148
Net Weight (kg) 120
Tyres Pneumatic
Wheel Size (Inches) 14.5
Wheel Size (mm) 368
Off Road Tow Bar? Yes
Fully Assembled Dimensions (H x W x L (mm) 2279 x 651 x 860
Package Dimensions (H x W x L) (mm) 910 x 565 x 860
Warranty (years) 3
Commercial Warranty (years) 1
Model EAN 5059608313079
In The Box Petrol Wood Chipper, Manual, Tool Set
More Information
Heavy-duty JCB Wood Chipper
Powered by the market-leading JCB-E225P Petrol Engine, which drives two sharp reversible cutting blades, the JCB-CH75100P boasts a considerable maximum chipping capacity of 100mm and will rapidly reduce large and cumbersome waste wood material that can be difficult to transport into smaller wood chips.
Equipped with two durable 368mm diameter pneumatic wheels and an ATV Towing Bar, the JCB-CH75100P can be attached to a vehicle and transported across rugged terrain within any working site (for off-road use only).
Large 100mm Chipping Capacity
With the generously sized feed hopper, measuring at 450 x 378mm, working in tandem with a large 148 x 223m inlet throat, this JCB wood chipper is equipped to unleash its two sharp reversible cutting blades to rapidly process large pieces of wood up to 120mm in diameter in no time at all.