Milwaukee C12PP4B-22B 12V 4pc Li-ion Combi Kit
This is now a "Discontinued Product"
(Item No Longer Available - No Direct Replacement)
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Discontinued! This item has been discontinued.
Quote Ref: @26801
Product ID: MIL_C12PP4B
Manufacturer: Milwaukee
Warranty: 3 years
Warranties can be extended on tools purchased from 2008 in the countries listed at http://service.milwaukee-et.com to 3 years provided that the end consumers register their newly acquired tools for the extended warranty online within four weeks of the date of purchase.
Click here for more information
Click here to register for an extended warranty.
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
C12DD Drill Driver Features:
- Lightweight and compact
- Overload protection
- Full metal gear box delivers maximum performance and long life
- LED fuel gauge displays remaining battery charge state
- 1500 rpm for maximum drilling speed
- 184mm in length: ideal for restricted space situations
- 2 speeds for optimum drilling and screw driving
C12HZ Features:
- Milwaukee high performance compact Hack Saw measuring only 280mm in length making it ideal for working within confined spaces
- Milwaukee patented FIXTEC clamp for fast and easy keyless blade change
- 13 mm stoke length, 3000 SPM for greater control & versatility in confined spaces
- Compact and light weight for one handed use
- Built in LED light illuminates the work surface
- 30 minute battery charge time
-2 x 1.5 Ah Li-ion batteries deliver high runtime and increase durability
- Fuel gauge displays remaining battery charge state
C12 T Work Light:
- +5 hours runtime on a single battery charge
- 140 degree swivel head provides floor to ceiling illumination
- CLIP-LOK belt clip system for hands free transportation
- Faceted reflector for bright, uniform light beam
- Softgrip handle for maximum comfort
C12 ID Impact Driver:
- Milwaukee high performance compact Impact Driver measuring 165mm in length making it ideal for working within confined spaces
- Heavy duty full metal gearbox and gears for superior durability and maximum torque
- Impact mechanism increases driving speed to a category leading 2000 RPM
- Delivers 3000 IPM for increases productivity
- ¼" Hex chuck for quick easy one handed bit change
- Slim line SOFTGRIP handle
- Extremely lightweight tool only 1.0kg
Milwaukee C12PP4B-22B 12V 4 Piece Power Pack with C12DD Compact Cordless Drill Driver, C12HZ Mini Recip Saw, C12ID Impact Driver and C12T Torch complete with 2 Batteries, Charger and Kit Bag
Brand: Milwaukee
Identifier: C12PP4B-22b
Thank you! Your review has been submitted for approval.
Item Details
Brand new packaged items only.
Comes with a full manufacturer warranty (not including consumable products).
Website Details
SSL Certified Secure website to ensure secure online ordering.
Please return the item/s if not suitable for a full refund (within 7 working days of receipt).
We guarantee security of all your personal details, we do not pass on any customer information.
Accept all payment methods including all major Credit Cards, Paypal and Amazon Payments.
Ordering
Order online now using our Secure SSL Certified Secure website.
Add this product to your basket and come back at any time to complete the order.
Order by phone on 01737783101.
Warranty Information