Sealey CH30110V Ceramic Heater 1.2/2.4kW,110V
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @98337
Product ID: sealey_CH30110V
Barcode: 5054630060380
Related Products: See all related products
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Portable powder coated metal construction. Adjustable thermostat control (15°C–45°C). Soft-touch control panel with LED display. Programmable 7-day timer function. Equipped with a tilt cut-out switch for added safety. Two ceramic heating elements provide instant heat when required. Polished reflectors maximize heat emission. Carry handle allows for safe movement whilst in use. Sturdy legs provide a secure base. Supplied with 1.5m cable fitted with 32A/110V plug.
  • Adjustable thermostat control (15°C–45°C).
  • Soft-touch control panel with LED display.
  • Programmable 7-day timer function.
  • Equipped with a tilt cut-out switch for added safety.
  • Polished reflectors maximize heat emission.
  • Fitted with sturdy frame and carry handle.
  • Supplied with 1.5m cable fitted with 32A/110V plug.
  • Min./Max. Power: 1200/2400W.
  • Supply: 110V.
  • Dimensions (W x D x H): 395 x 387 x 668mm.
  • Weight: 8.1kg.
  • Model No. CH30110V
Technical Specifications
  • Model No CH30110V
  • Brand: Sealey
  • Nett Weight: 8.1kg
  • Power: 1200/2400W
  • Supply: 110V - 32A