Sealey CH30110VS Ceramic Heater with Tripod Stand 1.2/2.4kW, 110V - REFURBISHED - GRADE B
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @140386
Product ID: sealey_CH30110VS_REFURB_B
Barcode: 5054630060373
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
Refurbished by Sealey with a 6 month parts and labour guarantee
Grades Breakdown
  1. New items with damaged or no packaging, may be assembled.
  2. Light cosmetic damage.
  3. Items are ex-display, carrier damaged or refurbished products.
  4. Items have had medium use, worn parts or heavy damage.
  5. Items well used or show signs of heavy damage.
Tripod mounted powder coated metal construction. Adjustable thermostat control (15°C – 45°C). Soft-touch control panel with LED display. Programmable 7-day timer function. Equipped with a tilt cut-out switch for added safety. Two ceramic heating elements provide instant heat when required. Polished reflectors to maximize heat emission. Supplied with 1.5m cable fitted with 32A/110V plug. Foldable legs for easy storage.
  • Tripod mounted powder coated metal construction.
  • Adjustable thermostat control (15°C – 45°C).
  • Soft-touch control panel with LED display.
  • Programmable 7-day timer function.
  • Equipped with a tilt cut-out switch for added safety.
  • Two ceramic heating elements provide instant heat when required.
  • Polished reflectors to maximize heat emission.
  • Supplied with 1.5m cable fitted with 32A/110V plug.
  • Foldable legs for easy storage.
  • Min./Max. Power: 1200/2400W.
  • Supply: 110V.
  • Heater Dimensions (W x D x H): 395 x 190 x 422mm.
  • Max. Height: 1760mm.
  • Model No. CH30110VS
Technical Specifications
  • Model No CH30110VS
  • Brand: Sealey
  • Dimensions (W x D x H): Heater; 395 x 190 x 422mm
  • Maximum Height: N/A
  • Minimum Height: N/A
  • Nett Weight: 10.1kg
  • Power: 1200/2400W
  • Supply: 110V - 32A