Sealey IR15110V Infrared Heater 1.2/2.4kW 110V - REFURBISHED - GRADE B
Authorised Reseller
Authorised Distributor
No Stock
Quote Ref: @139811
Product ID: sealey_IR15110V_REFURB_B
Barcode: 5054630060335
Manufacturer: Sealey
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Available at checkout!
30 people have bought this item!
Refurbished by Sealey with a 6 month parts and labour guarantee
Grades Breakdown
  1. New items with damaged or no packaging, may be assembled.
  2. Light cosmetic damage.
  3. Items are ex-display, carrier damaged or refurbished products.
  4. Items have had medium use, worn parts or heavy damage.
  5. Items well used or show signs of heavy damage.
  • Powder coated metal construction with tilting head giving directional heat control.
  • Adjustable thermostat control (15°C-45°C).
  • Soft-touch control panel with LED display.
  • Programmable 7-day timer function.
  • Equipped with a tilt cut-out switch for added safety.
  • Minimum Power: 1.2kW.
  • Maximum Power: 2.4kW.
  • Stand features easy-rolling castors with a locking castor fitted to the rear.
  • Suitable for a wide range of heating including restorative applications.
  • Heater Dimensions (W x D x H): 597 x 488 x 792mm.
  • Supplied with cable and 32A/110V plug.
  • Model No. IR15110V
Technical Specifications
  • Model No IR15110V
  • Brand: Sealey
  • Dimensions (W x D x H): Heater; 597 x 488 x 792mm
  • Nett Weight: 14.1kg
  • Power: 1200/2400W
  • Supply: 110V - 32A
Weight: 17.9kg
Warranty: 1 year
Case Quantity: 0
Barcode: 5054630060335
Model Number: IR15110V
Instructions for the Sealey IR15110V Infrared Heater 1.2/2.4kW 110V
Parts Diagram(s) for the Sealey IR15110V Infrared Heater 1.2/2.4kW 110V