JCB Rotary Hammer 1050W - Code 21-RH1050
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
Quote Ref: @113351
Product ID: jcb_21-RH1050
Barcode: 5056485700558
Related Products: See all related products
Manufacturer: JCB Tools
Warranty: 3 years after registry
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
Rotary Hammer 1050W with SDS Plus chuck
  • 4 modes - drilling, hammer, chiselling and chisel adjustment
  • Anti-vibration handle for enhanced safety and comfort
  • Multi position side handle
  • 3.5J of hammer impact force
  • Forward and reverse rotation
  • Interchangeable chucks
  • Includes pointed chisel, flat chisel and drill bit accessories
Voltage: 240V
Speed: 0-1150rpm
Impact rate: 0-5100bpm
Chuck: SDS Plus
Max. drilling capacity wood: 42mm
Max. drilling capacity metal: 42mm
Impact force: 3,5J
Max. drilling capacity masonry: 26mm
Wattage: 1050W