Draper D20B4.0AH D20 20V Li-ion Battery, 4.0Ah - Code: 55898 - Pack Qty 1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Estimated Delivery Time 2 Working Days)
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Mon 18th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @87756
Product ID: draper_55898
Barcode: 5010559558988
Related Products: See all related products
Manufacturer: Draper
Warranty: Click here for info
Error! Sorry there has been a problem adding your items to the cart.
12 people have bought this item!
An ultra-compact and powerful pruning saw that utilises D20 multi-tool battery technology. Despite its lightweight and compact design it still delivers fast and powerful cutting, and thanks to the impressive D20 lithium-ion battery technology it cuts up to 60mm diameter of wood and even 3mm of metal, making it ideal for cutting through nails holding fence panels together. Batteries and chargers are available separately. D20 interchangeable battery system allows you to combine one battery with any of the tools within the D20 series.
1 x D20 20V Pruning Saw
1 x 7tpi blade, 150mm
1 x 19tpi blade, 150mm