Draper D20B5.0AH D20 20V Li-ion Battery, 5.0Ah - Code: 55907 - Pack Qty 1
Authorised Reseller
Authorised Distributor
Available (Next Working Day Delivery (if ordered by 2pm))
Guaranteed Stock
Order now for delivery on
Fri 15th May 2026
1 Hour time slot
Quote Ref: @87757
Product ID: draper_55907
Barcode: 5010559559077
Related Products: See all related products
9 people have bought this item!
An ultra-compact and powerful pruning saw that utilises D20 multi-tool battery technology. Despite its lightweight and compact design it still delivers fast and powerful cutting, and thanks to the impressive D20 lithium-ion battery technology it cuts up to 60mm diameter of wood and even 3mm of metal, making it ideal for cutting through nails holding fence panels together. Batteries and chargers are available separately. D20 interchangeable battery system allows you to combine one battery with any of the tools within the D20 series.
1 x D20 20V Pruning Saw
1 x 7tpi blade, 150mm
1 x 19tpi blade, 150mm